Влизане в сайта

Категории

Специални раздели

Информация

"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години. Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!

Администратори: admin, freja, Надя, InternalError

Редактори: Бяло, Дани, Дона ДДТ, Дългата, Захариса, Зверче, Зико, Зори Джункова, Ели, Иве, Иси, Марулка, Тивесто, Чудакът от 6-ти Б, Цветан, Цонка, Лилия

28-02-2015, 22:56 | Автор: yogimax | Категория: Архивите са живи / Видеоархив

Спомням си този велик мач и го търсих под дърво и камък, докато го намеря. Беше летен почти горещ септемврийски ден, карах колело следобяд в очакване на мача. И така България-Белгия 23.09.1987 г. 2-0 с голове на Наско Сираков и Лъчо Танев:

Има и подробен запис, почти едночасов от същия мач от белгийската ТВ, но липсва вторият гол.

Репортажът от мача с Уелс, игран на 16.11.1983 г., спечелен с ценното 1-0 и дал възможност за участие с решителния инфарктин мач в Сплит срещу Югославия, е от уелската ТВ и е 21 минутен. Голът отбелязва Руси Гочев.

Освен това има и уникален запис от Ботев Враца-Левски, игран на стадион Христо Ботев във Враца през октомври 1988 г., спечелен от домакините с 3-1. На трибуните чопли семки младият Ники Илиев.

Вижте също

Уважаеми гостенино!
Вие присъствате на сайта като нерегистриран потребител.
Препоръчваме ви да се регистрирате или да влезете с вашето име и парола.

№1 от: Зико (2 март 2015 09:16)

Тези мачове не си ги спомням, така че кадрите са интересни.  laughing Другото, което ми направи впечатление са рекламите на Rank Xerox, Reebok, Opel, Toshiba. Но предполагам нашите са имали договор с белгийците те да сложат някоя и друга реклама на националния ни стадион. hum-hum

№2 от: yogimax (2 март 2015 14:48)

То такива реклами си имаше по онова време на всеки международен мач в София. След тази победа с Белгия вече цялата страна смяташе, че сме се класирали на ЕВРО 88, защото никой не допускаше, че ще паднем в последната среща в София от Шотландия на 11 ноември същата 1987 г. Тогава бях втора смяна, имахме литература и на мен ми беше тъпо, че не мога да гледам мача, а трябва да съм на училище. Учителката взе, че ме изпита и аз от инат мълчат, заради по-горе споменатата причина и получих двойка. Когато се прибрах течаха последните 10 минути и все още беше 0-0, когато 3 минути преди края получихме фаталният гол и се разплаках. Беше ужасен ден за мен първо двойка, а после прощаване с надеждите за участие на ЕВРО 88. sad  Другия мач от 1983 г. и аз не го помня, само съм чел, че тази победа ни оставя някакви нереални теоретични шансове, почти никой не е вярвал че след слабото представяне в тази квалификация можем да се преборим за първото място. Затова и стадионът е празен. Но в следващата среща от групата Уелс и Югославия завършват по най-благоприятния за нас начин 0-0 в Кардиф, което отваря вратичка за класиране на България на 1 място ако в последната среща в групата в Сплит успеем да победим Югославия с поне 2-3. 1 минута преди края резултатът е 2-2 и пропускаме сам срещу вратаря да сбъднем мечтата, в ответната контра в последната минута проспиваме типично по български и югославяните вкарват решаващия за тях гол 3-2 и се класират. При 2-2 щеше да се класира Уелс.

--------------------

№3 от: veselin (5 март 2015 22:19)

Мачът с белгийците го помня. Той остава в историята като първия официален мач на Стоичков за националния отбор. Помня го с това, че освен за България и СССР по това време стисках палци и за Белгия на всякакви спортове.
По времето на мача с Уелс съм бил малък и не го помня, а срещата между Левски (тогава Витоша) и Ботев Враца въобще не я помня. Най-вероятно дори не съм я гледал. Обаче и като гледам кадрите май не е давана по телевизията.
Колкото до рекламите имам някакъв спомен, че при всички гостувания чуждестранните отбори са си носели собствени реклами на лепенки. Вероятно е имало някакъв договор за това.

№4 от: papi (6 март 2015 18:52)

Цитат: yogimax
... Другия мач от 1983 г. и аз не го помня, само съм чел, че тази победа ни оставя някакви нереални теоретични шансове, почти никой не е вярвал че след слабото представяне в тази квалификация можем да се преборим за първото място. Затова и стадионът е празен. Но в следващата среща от групата Уелс и Югославия завършват по най-благоприятния за нас начин 0-0 в Кардиф, което отваря вратичка за класиране на България на 1 място ако в последната среща в групата в Сплит успеем да победим Югославия с поне 2-3. 1 минута преди края резултатът е 2-2 и пропускаме сам срещу вратаря да сбъднем мечтата, в ответната контра в последната минута проспиваме типично по български и югославяните вкарват решаващия за тях гол 3-2 и се класират. При 2-2 щеше да се класира Уелс.
Аз пък все си мисля, че при последната атака Боби им пусна, за да не е Уелс. Тогава сръбската акитка даше скандираше Братя Българи.

№5 от: vayk (25 март 2015 00:10)

Мачът с Югославия, известен като "драмата на Полюд" наистина беше епохален. Макар и 8-годишен тогава, имам ясни спомени. През последните 20 минути имахме поне 5 чисти положения, а пропуска на Ради Здравков в последната минута наистина бе за убиване. С този гол щяхме да се класираме за Евро 84. В последната минута на продълженията, за да прецакаме капиталистически Уелс, пуснахме на югославяните да вкарат трети гол. Ето видео с головете и автентичния коментар на техния "Мичман" - Младен Делич:

№6 от: bat_mitco (25 март 2015 10:57)

Цитат: vayk
В последната минута на продълженията, за да прецакаме капиталистически Уелс, пуснахме на югославяните да вкарат трети гол.

Я ПО-СЕРИОЗНО...НИКОГО НЕ СМЕ ПРЕЦАКВАЛИ, НИКОГО НЕ СМЕ ПУСКАЛИ...ПРИ ПОСЛЕДНАТА НИ АТАКА ОСВЕН РАДИ ЗДРАВКОВ УЧАСТВАХА ГЕОРГИ ДИМИТРОВ И НАСКО СИРАКОВ...ЗА СВЕДЕНИЕ НА ПОСРЕЩАЧИТЕ ТОВА БЯХА ДЕСНИЯ НИ ЗАЩИТНИК И СТОПЕРА...ПРИ ДВУОСТРА ИГРА В ОНЯ МАЧ(...ЦЕЛИЯ...НЕ САМО В ПОСЛЕДНИТЕ МИНУТИ...НЯКОГА ИМАШЕ МНОГО ТАКИВА МАЧОВЕ,СЕГА НЯМА...), АКО ПРОПУСНЕШ, МНОГО ВЕРОЯТНО Е ДА ТИ ВКАРАТ...

№7 от: vayk (26 март 2015 15:38)

.."Я ПО-СЕРИОЗНО...НИКОГО НЕ СМЕ ПРЕЦАКВАЛИ"..

Точно такива бяха коментарите на по-големите хора около мен тогава. Може и да не е вярно, но бе факт, че при равен се класираше Уелс. Както и да е. Важното е, че в следващия квалификационен цикъл за световното първенство в Мексико през 1986 г., отново бяхме в една група с Югославия и взехме подобаващ реванш, като ги бихме с 2:1 в София и се класирахме на Мондиала за тяхна сметка.

№8 от: yogimax (31 март 2015 16:35)

Изобщо нищо не сме им пускали, просто сами се бихме, типично българско безотговорно нападение, всички бяха в атака и си изпуснаха хората при контраатаката за победния гол на югославяните. Същата простотия направихме и в мача с Швейцария през 1991 г. когато те изравниха в 84 мин 2-2 и скочихме с 10 човека в атака и забравихме Тюркилмаз, който в 90 минута напълно сам и необезпокояван ни закла за 2-3. После в края на квалификациите се оказа, че ако бяхме задържали 2-2 щеше да ни стигне да се класираме!...

№9 от: Дилбер Танас (5 април 2015 11:24)

Eто целия легедарен мач от Сплит през 1983 та, тук е ставало дума за този мач. Коментара е на Младен Делич- местия Мичман, съдия е Ламо Кастилйо също легендарен съдия от мача на Световото в Испания през 1982, Бразилия - СССР. В "гарнитурата" на домакините с номер 3 е Миодрак Иешич, по- късно тренер у нас...бях в 8ми клас и го гледах на Електрона в учителската стая в Езиковата Гимназия в Търново, проsтете правописа! Поздрави от Братислава на Бат' Митко, Тишо, Младен Чуканов и Павлина, ако имате път насам ми пишете на скайп marlowe1404, бих се радвал да ми дойдете на гости.- Miro

№10 от: tivesto (8 април 2015 21:01)

Ееееее, ама как така съм пропуснал този коментар на Миро!!!

Танасееее, Танасе, много благодаря за поздравите! Да се пазиш в тази Братислава, ей! Пък като ти доскучае, пиши. Може да измислим някоя нова дивотия!

Информация
Потребители, намиращи се в група Гост, не могат да оставят коментари за тази статия.