"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години.
Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
Здравейте отново. Днес ви представям втора серия от сериала "Какво даваха на киното...". Чудех се дали ще имам сили да продължа след труда ми по първа серия - 1980 г, но малко по малко и нещата се получиха - имаме вече и 1981 г.
Ще се постарая да има повече фактология като анализ на изброените филми - освен кои страни имат предимство като обем филми, каква точно тематика се предпочита и кога, колко са новите, както и защо се пускат стари класики, направили истински бум за времето си.
Днес ви представям една статия свързана с киното в България и по-точно филмите, които са били прожектирани през цялата година, в случая годината е 1980-та.
Направих си това усилие, за да видя какви филми са показвани, има ли някакви интересни заглавия, а и ми бе интересно също защо се носеше лафа по време на соца дето двама се срещат и единия пита другия вече ходил на кино - "Филма съветски ли е".
Надявам се да ви хареса това пътуване сред стотиците филми, излъчвани на кино екрана в годините на Соца, както и да откриете за себе си гледани от вас филми, или пък интересни находки, за които не сте и подозирали.
Едно момиченце обича да играе с кукли, но това което най- много обича в куклите са естествено дрехите. Хубаво е когато куклата има повече дрехи и то различни и за различни поводи, но по времето на соц- а дрехи нямаше за хората , а камо ли за куклите. Е при мен не беше така защото аз "събирах " на повечето кукли рокличките, за да ги ползвам за една кукла, а ако нямах повече кукли, врънках на майка ми да направи някоя дреха на някоя любима кукла. Когато мама не искаше или нямаше време...
Този сериал търсех отдавна и никъде го нямаше, не помнех името му. Спомням си, че го даваха по БТ през 1989 г. и го гледах, всичките 5 серии. Сега виждам, че е качен. В уикипедия пише премиера 11-30 март 1989 г. Даваха го от 17:00 часа мисля че в понеделник и петък. Точно тогава съм го гледал и помня откъси, както и момчето Тошо Недялков, познат от "Федерация на династронавтите" и от "Задача с много неизвестни". Тук е вече малко по-големичък. В два епизода за кратко се появява и Асен Коцев, познат от ролята на Тончо от "Войната на таралежите". Също така помня мелодията от филма. Интересно защо е показан за пръв и единствен път чак 9 години след като е заснет този филм. А кадрите от футболен мач в тази серия са от стадион Славия и мача Славия-Левски, игран на 11 май 1980 г. и завършил 2-0, вижда се единият гол във вратата на Левски.
Намерих информация за Тошо Недялков - момчето от филма. Способен и успешен човек е израстнал. Тошо Недялков е роден през 1965 г. в София. Като дете е бил водещ на детски предавания в БНР и БНТ, играл е в над 10 филма. Носител на Златна значка от 11-ия преглед на ТНТМ и на голямата награда „Академик Келдиш” от международния конкурс „Малък Интеркосмос” – Москва, 1981 г. На 17 г. става най-младият кандидат-член на Бюрото на ЦК на ДКМС. Учил е физика в Московския университет „Ломоносов”, завършил е СУ. От 1991 до 2003 г. живее и работи в столицата на САЩ. Ръководи международна неправителствена организация, учи и преподава в университета „Джордж Вашингтон”, работи в различни софтуерни фирми. През периода 2005 – 2008 г. е бил заместник-председател на Държавната агенция за информационни технологии и съобщения и заместник-председател на УС на „Информационно обслужване” АД. Понастоящем е собственик на фирма за тестване на софтуер.
Появил се е един рядък български детски сериал, който рядко е показван по ТВ. Но все пак си спомням, че съм го гледал поне веднъж.
Филмът е трисериен и е сниман през лятото на 1984 г. В трета серия местят на календара датата 5 юли 1984 г. Хубава година и хубави времена. Филмът е сниман в Синеград :-) който е Трявна.
Във филма се разказва за група деца, които с помощта на учителката им по химия, на един инженер и на един лекар построяват пречиствателна станция срещу фирма Термитекс, за да спасят реката от замърсяването.
Филмът е реализиран със съдействието на Министерството на околната среда и водите. Това държавата се грижеше за своята природа. Днес-немислимо...
А и мелодията във филма е толкова ретро и това разказване в началото на всяка серия - пълната красота на българските детски филми от онова време. Единствено децата твърде много изкуствено рецитират репликите си, доста далеч от нивото на други филми от онези години. Иначе хубав смислен конструктивен филм.
Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).