"НАШЕТО ДЕТСТВО" е некомерсиален проект, посветен на детството на хората от 1960-90-те години.
Той бе започнат от Вл. Кромбърг и Данаил Филипов. Сайтът стартира през м. октомври-декември 2006 год. и беше пуснат в мрежата на 12.01.2007 год. (което се счита за рождения му ден) "Нашето детство" придоби сегашния си вид благодарение на усилията на всички негови приятели!
Здравейте отново мили приятели. Съжалявам че трябва да пусна втора статия за това толкова тайнствено филмче с "Джуджето Дългоноско". Разпалих се здраво покрай статията на Анонс за него и се възвърнаха доста спомени у мен покрай ровенето за неговата статия, а после и при направата на статията за "Студеното сърце" (1976). Правя статия, защото първо в ограниченото място за коментар не може да се вкара цялата история около тази постановка, така и не искам да разбишкам и преобразя изцяло идеята на Анонс, както и фокуса който той иска да постави, като просто търси някакви спомени от българи за тази постановка. За съжаление, в България не е като Русия и тук я се появи един човек гледал дадената постановка, я не... Отделно от БНТ получаваме някакви секунди за единична случайна такава постановка и то само заради участието на един от последните живи участници в нея... Държат си ги, кой знае защо покрити с дълбок прах вече близо 40 години!!! Както и виждате сами, че в някои случаи се пишат датите леко на слуки понякога май... ако наистина Студеното сърце е от 1976г а не както са изписали БНТ - 1980 г. Като естествено тази информация се дава от тримата назначени в Архива на БНТ - Николай Нанев (началник), Борис Антов и Десислава Бояджиева. Вероятно, милите, няма кой да попитат не само работещ, а и жив създател на тези драматизации, които явно НЕ са описани надлежно никъде година по година какво е създадено в БТ, кога и къде са били снимките, снимки от снимачния процес и участници в тях, да не говорим за сценографи, костюми, звук, и т.н. технически състав на продукцията. Тук ще се опитам да вкарам всичко налично и говорено за тази като че ли наша си българска драматизация, и вероятно първата цветна драматизация за деца, т.е. тя има и историческо значение за телевизията!
*снимка за онагледяване Коста Карагеоргиев в "Гамбринус'75" (НВГ 1975) / неизвестен актьор в ТТ "Кралят-елен" (1976) (България)
Здравейте, отново. Покрай статията на Анонс за ТТ Джуджето Дългоноско (1975) започнах да се връщам назад в сайта на НД какво е писано и говорено по темата. За мое учудване видях доста пропуски и разминавания в годините на създаването и националността на коментираните постановки по Вилхелм Хауф. С тази статия се надявам да внеса малко ред и истинност по темата за ТТ за децата създадени в зората на цветната телевизия в България, като рождена дата се води 9-ти септември 1972 г. (а Втора програма тръгва на 9 септ 1975 г.). Също така и появилото се за първи път от 37г насам 65 сек откъс от "Студеното сърце" по БНТ НА 60 с Иван Налбантов на 29.11.2020 г. [video=
Най-известната роля на Сергей Проханов! Един наистина великолепен филм, който обаче малко хора в България си спомнят или са гледали.
Прикачам руските субтитри за този филм. Най-добре го дръпнете от youtube и го гледайте с VLC плейър, за да не си играете да зареждате субтитрите с други програми и по по-пипкав начин.
Този прекрасен актьор си отиде днес, но остави завинаги великата комедия с Барбра Брилска "Ирония на съдбата, или Честита Баня!" от 1976.
Предлагам ви продължението за петъчна киновечер. Гледах го преди 12 години за първи път и мога да кажа, че филма определено си струва. За радост на създателите и почитателите на филма от 2007, почти всички актьори от оригиналния филм са живи и учавстват. Иполит също е там. Барбра Брилска е все така красива за тогавашните си близо 70 години.
А какво ще се случи, ще разберете, само ако го гледате:
Здравейте. Дойде време и за 1982 г. Нямах много време, но въпреки това, все пак завърших и поредната 1982 г. Има доста интересни филми през тази година, както български, така и чужди. Филми останали в историята на българското и световно кино. Еми, това е. Дано да ви бъде интересно. До скоро.
Един от най-хубавите български филми, който показва в пълен блясък актьорските умения на плеяда големи имена. Наум Шопов е звездата, но Вълчо Камарашев, Ицко Финци, Георги Русев, Евстати Стратев, Катя Паскалева, Иван Янчев, все титани на българското кино, демонстрират майсторството си. Просто са родени в България, иначе щяха да учавстват в продукции като Кръстникът например.
И Стефка Берова е там! Красива и секси, въпреки нравите и цензурата.
Култова сцена - истинския шамар на Катя Паскалева към Ицхак Финци, след който той изпада в комоцио и едва успява да се задържи пред камерата. Вижда се как се хваща за челото и главата, за да успее да се вкара в някакъв режим на съзнание. Сцената започва на 48:52.
Култовите реплики са поне 50, но аз да кажа моите любими:
"Аз например може и да не съм прав, но кюфтетата без лук не ги одобрявам..." - Георги Русев "- Абе братчед, ти що не вземеш една балтия... И чат чат, да изчаткаш всичко:лозе, овошки... Какво ще ти направи бе?... Нали всичко е твое?
- Как тъй? Младо лозе е! Пък, нали като спечели делото?... Това не бива!
- ... Правилно брадчед, приема се!... Никакво чат чат!... Но парцалките, брадчед, парцалките нали може?... Парцалките трябва!..." Вълчо Камарашев
Здравейте отново. Днес ви представям втора серия от сериала "Какво даваха на киното...". Чудех се дали ще имам сили да продължа след труда ми по първа серия - 1980 г, но малко по малко и нещата се получиха - имаме вече и 1981 г.
Ще се постарая да има повече фактология като анализ на изброените филми - освен кои страни имат предимство като обем филми, каква точно тематика се предпочита и кога, колко са новите, както и защо се пускат стари класики, направили истински бум за времето си.
Днес ви представям една статия свързана с киното в България и по-точно филмите, които са били прожектирани през цялата година, в случая годината е 1980-та.
Направих си това усилие, за да видя какви филми са показвани, има ли някакви интересни заглавия, а и ми бе интересно също защо се носеше лафа по време на соца дето двама се срещат и единия пита другия вече ходил на кино - "Филма съветски ли е".
Надявам се да ви хареса това пътуване сред стотиците филми, излъчвани на кино екрана в годините на Соца, както и да откриете за себе си гледани от вас филми, или пък интересни находки, за които не сте и подозирали.
Ако забележите някъде из сайта грешки (правописни, стилистични, логически...) можете да ни помогнете чрез връзка "Съобщете за грешка, оплачете се", която се намира под всяка статия в пълната версия на статиите (видима е само за регистрираните). Ако се отнася за конкретно изречение можете да селектирате определеният текст, след което да натиснете Ctrl+Enter. Ще се отвори прозорец, в който можете да напишете в какво се състои грешката (селектираният текст няма да се вижда в прозореца, но ще го получим в административния панел на системата).